Uzrok jakog bola u kolenu je najčešće određeno oboljenje ili povreda.
Bol u kolenu je neprijatna tegoba sa kojom se susreću mnogi ljudi, a najčešće sportisti i ljudi koji se rekreativno bave sportom. Pre nego što saznate kako možete izlečiti bol u kolenu, potrebno je prepoznati simptome koji ukazuju na postojanje oboljenja:
- Bol u kolenu sa unutrašnje strane
- Bol u kolenu pri savijanju
- Bol u kolenu pri čučnju
- Bol u kolenu pri hodanju
- Bol u kolenu sa prednje strane
- Bol u kolenu i otok
- Bol u kolenu tokom noći
- Neprestani bol u kolenu
- Bol u kolenu posle trčanja
Uzroci bola u kolenu su različiti.
Često do bola dolazi usled povreda prilikom fizičke aktivnost, a nekada se iza bola kriju oboljena kao što su:
- Gonartroza ili artroza kolena
- Voda u kolenu
- Giht
- Burzitis
- Skakačko koleno
- Poplitealna cista
- Meniskus
Sportisti često moraju da se odreknu fizičke aktivnosti jer jak bol u kolenu znatno otežava kretanje i bavljenje sportom.
Međutim, ne morate se odricati sportske aktivnosti zbog bola.
Bilo da je uzrok Vašeg problema povreda ili hronično stanje, Fizionova ima rešenje.
Ne odlažite odlazak lekaru i vratite se sportskim aktivnostima što pre.
Povreda meniskusa je povreda hrskavičnih struktura smeštenih između kostiju u zglobu kolena. Često nastaje usled sportskih aktivnosti ili proističe iz drugih povreda.
Bol u kolenu, posebno na unutrašnjoj ili spoljašnjoj strani zgloba ukazuje na povredu meniskusa. Pored toga, otok zgloba kolena se javlja kao posledica nakupljanja tečnosti nakon povrede meniskusa.
Povreda meniskusa otežava i izaziva nelagodu pri savijanju i ispravljanju kolena. Može izazvati osećaj nestabilnosti ili "popuštanja" kolena kod ozbiljnih povreda meniskusa
Odmor i ograničavanje aktivnosti je ključno za oporavak u prvih nekoliko dana nakon povrede kako bi se smanjila upala.
Hlađenje zahvaćenog područja ledom pomaže smanjenju otoka i ublažavanju bola. Ipak, u većini slučajeva je neizbežna primena fizioterapije kako bi se vežbama ojačali mišići oko kolena i poboljšala fleksibilnost.
Fizikalna terapija je najčešće sasvim dovoljna da se postigne smanjenje bola i povrati uobičajena funkcija zgloba kolena.
Kada je u pitanju viši stepen povrede, lekar može predložiti injekcije kortikosteroida kako bi se smanjila upala u zglobu, kao i bol u kolenu i butini.
U slučaju ozbiljnijih povreda meniskusa, hirurški zahvat (artroskopija) se primenjuje kako bi se uklonio oštećeni deo meniskusa.
Poplitealna cista kao mogući uzrok bola u kolenu
Poplitealna cista, poznata i kao Bakerova cista, je izraslina ispunjena tečnošću koja se formira iza kolena. Ova cista obično proističe iz problema sa zglobom kolena, kao što su povrede, upale ili degenerativne promene u zglobu.
Cista nastaje kada sinovijalna tečnost, koja pomaže podmazivanju zglobova, počne da se nakuplja iza kolena, zbog čega se javlja bol u kolenu.
Ova tečnost može procureti zbog povećane proizvodnje ili smanjenog oticanja iz date regije.
Pored toga, cista može nastati kao posledica povrede meniskusa, upale zglobne ovojnice (sinovijalne membrane) ili degeneracije hrskavice.
Bol u kolenu kao simptom Bakerove ciste
Simptomi Bakerove ciste uključuju oticanje iza kolena, bol i osećaj napetosti. Može biti vidljiva ili se može osetiti palpacijom.
Cista može sama od sebe nestati, ali u nekim slučajevima je potrebno lečenje, posebno ako izaziva značajne tegobe.
Lečenje podrazumeva fizikalnu terapiju koja će pomoći da vratite pokretljivost, a vežbe će umanjiti bol u kolenu.
Lekar može prepisati protivupalne lekove što treba da ubrza sam proces lečenja i spreči moguće komplikacije.
U ređim slučajevima će preporučiti drenažu tečnosti iz ciste, pored toga će Vas imformisati o merama prevencije koje treba da znate.
Ako Vas muči bol u kolenu ili sumnjate da imate poplitealnu cistu, javite se lekaru za stručnu pomoć.
Postoji nekoliko prirodnih metoda koje mogu ublažili nelagodu i bol u kolenu. Ako je uzrok bola određena povreda, prirodni lek ili krema za bol u kolenu neće biti dovoljan za ublaživanje tegoba, pa je neophodno sprovesti stručno lečenje.
Ipak, ako je u pitanju blag otok i bol, hlađenje kolena ledom može imati blagotvoran efekat. Najbolje je koristiti led umotan u tanku tkaninu i primeniti ga na bolno mesto 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.
Ipak, ako je u pitanju blag otok i bol, hlađenje kolena ledom može imati blagotvoran efekat. Najbolje je koristiti led umotan u tanku tkaninu i primeniti ga na bolno mesto 15-20 minuta nekoliko puta dnevno.
U određenim slučajevima blaga masaža može pomoći u opuštanju mišića, poboljšati cirkulaciju i smanjiti bol.
Akupunktura je tradicionalna kineska metoda koja se izvodi uz pomoć tankih igala koje se postavljaju na određene tačke na telu kako bi stimulisale energetske tokove i ublažile bol.
Bol u kolenu se može ublažiti i apokunturom, ali je izuzetno bitno da postupak izvodi stručno lice.
Suplementi glukozamin i hondroitin se često koriste kao prevencija zdravlja hrskavice i zglobova.
Podizanje noge pomaže u smanjenju otoka, možete ležati s podignutom nogom na jastuku.
Kurkumin, aktivni sastojak kurkume koji ima blagotvorna, protivupalna dejstva, često se koristi u dodacima ishrani, kao i začin prilikom pripremanja jela.
Nosite odgovarajuću obuću i koristite ortopedske uloške kako biste osigurali podršku stopalu i kolenu. Pored toga, pravilno držanje tela je izuzetno važno, a kvalitetna obuća utiče i na samo držanje.
Odmor i izbegavanje intenzivne fizičke aktivnosti su važni jer na taj način dajete vremena zglobu da se oporavi. Ipak, u najvećem broju slučajeva pošteda od treninga ne podrazumeva potpunu restrikciju aktivnosti.
Lečenje bola u kolenu zavisi od uzroka, pa je pre svega potrebno ustanoviti primaran uzrok bola na specijalističkom pregledu fizijatra.
U skladu sa tim ćete dobiti i preporuku lekara koji vid fizičke aktivnosti smete da upražnjavate i u kojoj meri.
Uglavnom se preporučuju aktivnosti nižeg intenziteta, koje ne stvaraju prevelik pritisak na koleno. Fizička aktivnost je bitna i gotovo nikada se ne uvodi njena potpuna restrikcija.
Na taj način mišići koji obezbeđuju podršku kolenu mogu značajno oslabiti i dovesti do još većeg opterećenja koje se vrši na zglob kolena.
Različite vrste vežbi koje jačaju mišiće oko kolena, uključujući kvadricepse i mišiće potkolenice značajno doprinose rasterećenju kolena.
Ojačavanje mišića može pomoći u stabilizaciji kolena, ali se prethodno konsultujte sa lekarom koji tip vežbi je pogodan za vaše trenutno zdravstveno stanje.
Kako odabrati bezbednu fizičku aktivnost?
Plivanje, vožnja bicikla ili hodanje su odlična opcija ako osećate bol u kolenu, a želite da budete fizički aktivni.
Izbegavajte aktivnosti koje zahtevaju naglašene pokrete savijanja i uvrtanje kolena. Posvetite vreme vežbama istezanja kako biste poboljšali fleksibilnost zgloba kolena i smanjili napetost u mišićima.
Izbegavajte aktivnosti koje zahtevaju naglašene pokrete savijanja i uvrtanje kolena. Posvetite vreme vežbama istezanja kako biste poboljšali fleksibilnost zgloba kolena i smanjili napetost u mišićima.
Pre početka vežbanja, primenite toplu oblogu kako biste opustili mišiće i poboljšali cirkulaciju u području kolena.
Nosite udobnu obuću sa dobrom podrškom koja apsorbuje udarce. Pratite potrebe svog tela i nemojte se forsirati. Ako je lekar ili fizioterapeut odobrio, postepeno povećavajte intenzitet i trajanje vežbi kako se bude poboljšavala vaša sposobnost i snaga.
Bilo bi poželjno da treninge sprovodite uz podršku i instrukcije fizioterapeuta ili personalnog trenera, kako biste izbegli eventualne povrede i dodatne komplikacije.
Ako osećate bol, prestanite s vežbanjem i odmorite se. Plivanje je pogodna aktivnost i često se preporučuje jer ne stvara pritisak na zglobove.
Voda podržava vaše telo, smanjuje težinu koja opterećuje zglobove, a istovremeno omogućava pokrete bez prevelikog pritiska.
Iz tog razloga je plivanje veoma pogodno za ljude koji imaju određenu povredu zglobova ili se oporavljaju od operacije.
odnosno specijalsitički pregled fizijatra.
Na ovom pregledu će biti ustanovljen izvor vašeg problem, kao i eventualna dijagnoza i plan za dalje lečenje.
Naša Doktorka Jelena Kluz-Đurđević će utvrditi da li postoje određene pridružene bolesti i preporučiti adekvatnu terapiju.
Protokol lečenja 603 je sastavljen od čak 11 različitih terapijskih metoda koje dovode do nestanka bola u kolenu.
- FSWT usmerena terapija
- Kineziterapija+krioterapija
- Dipolarno vektorsko polje
- Kombinovana terapija ultrazvukom i TENS tehnikom
- Skenirajući laser
- MFR-miofacijalno oslobađanje
- Hipobarična terapija
- IMS terapija
- Presor terapija (opciono)
- Terapija uređajem Salus Talent
- Terapija radijalnim talasima
Nakon mesec dana od završetka terapije ćete doći na kontrolni pregled.
Pored toga, naš tim će vam biti na raspolaganju za dodatnu podršku i edukaciju o daljim merama prevencije.
Mnogi profesionalni sportisti, ali i rekreativci su zbog bolova u kolenu potražili pomoć u Fizionova centru.
Uz pomoć našeg protokola 603, sportisti kao što su Slobodan Bitević, Marina Vujović, Jasmin Halili, Marko Todorović kao i kapiten reprezentacije Vladan Babić su izlečili svoje sportske povrede i vratili se sportu.
Naš tim čine iskusni stručnjaci i profesionalci koji će se temeljno posvetiti lečenju vašeg zdravstvenog problema.
Primenom inovativnih metoda lečenja činimo oporavak duplo bržim.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA
Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine
Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.
Pregled traje 30 minuta i sadrži:
Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.