Ukočena leđa
Ukočena leđa su stanje sa kojim se mnogi od nas susreću svakodnevno i koje može ozbiljno otežati svakodnevne aktivnosti. Ukočena leđa, poznata i kao lumbalna ukočenost, dovode do osećaja krutosti i bola u donjem delu leđa. U ovom tekstu, razmotrićemo uzroke ukočenih leđa, simptome, kao i preporuke za ublažavanje i prevenciju ovog problema. Dobićete preporuku kada je vreme da se obratite lekaru za pomoć i kako fizikalna terapija može pomoći kod hronične ukočenosti leđa.
Ukočenost leđa uzroci
Ukočenost leđa može nastati iz nekoliko razloga, a najčešći uzrok je nepravilno držanje i dugo sedenje u nepravilnom položaju, posebno pred računarom, što dovodi do napetosti i ukočenosti u leđima. Zatim, jedan od uzroka može biti i podizanje teških predmeta ili obavljanje napornih fizički aktivnosti bez adekvatne pripreme.
Pored toga, povrede leđa, nagli pokreti, istegnuća i uganuća, dovode do ukočenosti praćenom intenzivnim bolovima. Stanja kao što su osteoartritis ili diskus hernija dodatno doprinose ukočenosti leđa zbog degeneracije zglobova ili intervertebralnih diskova, kao i nedostatak fizičke aktivnosti koji slabi mišiće leđa. Ukočena leđa često se javljaju zajedno sa sledećim simptomima:
- Bol u donjem delu leđa
- Poteškoće u savijanju ili okretanju gornjeg dela tela.
- Mišićni grčevi
- Ograničena pokretljivost
Koliko dugo može da traje ukočenost lumbalnog dela kičme?
Ukočenost lumbalnog dela kičme varira u trajanju u zavisnosti od uzroka. Ako je posledica kratkotrajnog napora, lošeg držanja ili nezgodnog položaja tokom spavanja, ukočenost obično traje od nekoliko sati do nekoliko dana, a intenzitet se smanjuje iz dana u dan.
Međutim, ako je ukočenost nastala kao posledica hroničnih oboljenja, osteoartritisa ili diskus hernije, tegobe mogu da traju i duže, uz moguće pogoršanje simptoma. U svakom slučaju, ako ukočenost ne prolazi nakon nekoliko dana ili se pogoršava, obavezno posetite lekara.
Da li je u pitanju akutna ili hronična ukočenost?
Kada govorimo o akutnoj fazi, ukočenost je prisutna nekoliko sati do nekoliko dana i obično je praćena bolom. Simptomi su najintenzivniji u početku i obično se postepeno povlače uz primenu obloge, odmor ili blage analgetike.
Subakutna faza nastaje kada ukočenost traje duže, obično između nedelju dana i nekoliko nedelja. U ovoj fazi su simptomi manje intenzivni, ali su i dalje prisutni. Ako dođe do hronične ukočenosti, koja traje duže od dve nedelje, neophodno je potražiti pomoć lekara jer može biti znak oboljenja. U ovoj fazi je ukočenost kontinuirano prisutna i često zahteva stručan pristup lečenju, fizikalnu terapiju ili medicinske intervencije.
Bol u leđima i dugo sedenje
Svakodnevno, višečasovno sedenje može uzrokovati bol u leđima, posebno ako leđa nisu u pravilnom položaj. Dugo sedenje u istom položaju dovodi do napetosti u mišićima leđa, smanjuje se cirkulacija i vrši se pritisak na kičmeni stub. Nepravilno držanje, odnosno sedenje sa povijenim leđima ili na nisko podešenoj stolici, može dodatno pogoršati problem.
Da biste prevenirali problem, preporučuje se pravljenje pauza za istezanje i kratke šetnje svakih sat vremena. Potrudite se da prilagodite radno okruženje, visinu stolice i položaj ekrana, što će značajno smanjiti napetost u leđima.
Da li spavanje u nepravilnom položaju uzrokuje ukočenost?
Izbegavajte da stalno spavate na stomaku jer ovaj položaj povećava pritisak na donji deo leđa i tera kičmu da se savije u neprirodan položaj. Pored toga, okretanje glave na stranu može da dovede do napetosti u vratu. Ako ste navikli da spavate na stomaku, pokušajte postepeno da promenite ovu naviku, tako što ćete menjati položaj.
Umesto spavanja na stomaku, preporučuje se spavanje na leđima, naročito ako koristite odgovarajući jastuk koji prati prirodnu zakrivljenost donjeg dela leđa. Možete staviti i jastučić ispod kolena što takođe smanjuje pritisak na kičmu kada spavate na boku. Spavanje na boku je preporučljivo i pokušajte da spavate na desnoj strani, jer spavanje na levoj strani vrši pritisak na unutrašnje organe.
Kvalitetan dušek značajno poboljšava kvalitet sna i smanjuje ukočenost leđa. Preporučuje se da dušek nije ni previše tvrd, a ni premekan i da se prilagođava konturama tela.
Pored položaja u kojem spavate, obratite pažnju i na nagle pokrete. Nagli pokreti mogu da izazovu mišićne spazme, prilikom čega se mišići u leđima nenamerno stegnu i postanu bolni i ukočeni, što je posledica brzog i naglog pokreta. Pored toga, nagli pokreti mogu da dovedu do istegnuća ili povrede mišića i ligamenata u leđima.
Degenerativne bolesti i ukočenost leđa
Degenerativne bolesti, kao što su osteoartritis i diskus hernija, mogu da uzrokuju ukočenost leđa zbog propadanja zglobova i međuspršljenih diskova. Osteoartritis dovodi do trošenja hrskavice u zglobovima, što izaziva bol i smanjenu pokretljivost. Diskus hernija nastaje kada se unutrašnji deo međupršljenog diska pomeri i pritisne na nervne korenove, što takođe uzrokuje ukočenost u donjem delu leđa. Može se javiti i jutarnja ukočenost i bol u leđima. Ove bolesti mogu uzrokovati i upalu, kao i napetost u mišićima leđa, čime dodatno otežavaju kretanje. Osobama koje imaju ova oboljenja se savetuje redovno praćenje stanja i konsultovanje sa lekarom jer će na taj način značajno poboljšati kvalitet života.
Preporuke za ublažavanje ukočenih leđa
Preporuka za sprečavanje i ublažavanje ukočenosti je pre svega redovno vežbanje i istezanje. Preporučuje se izvođenje vežbi koje se fokusiraju na mišiće donjeg dela leđa. Pored vežbi, preporučuje se i umerena fizička aktivnost, odnosno hodanje i plivanje koje će poboljšati fleksibilnost mišića.
Obavezno se fokusirajte na pravilno držanje tela prilikom ovakvih aktivnoti, sedenja, stajanja i podizanja teških predmeta. Pored toga, obratite pažnju i na pravilnu ishranu bogatu vitaminima, posebno su važni vitamini D i C, kao i minerali poput kalcijuma. Masaža je vrlo korisna za ublažavanje ukočenosti u leđima do koje je došlo usled napetosti ili spazma. Poboljšava protok krvi u mišićima, smanjuje napetost i ubrzava proces oporavka, dok istovremeno opušta mišiće.
Ukočenost leđa terapija
Ako ukočenost u predelu leđa ne prolazi duži vremenski period, fizijatar može uputiti pacijenta na fizikalnu terapiju. Na fizikalnoj terapiji se primenjuju različite manuelne tehnike, kao i vežbe istezanja i jačanja, koje pomažu u povećanju fleksibilnosti i snazi mišića leđa. Manualna terapija, masaže i manipulacija, olakšavaju napetost i poboljšavaju mobilnost.
Uz terapeutske tehnike, dobićete i savete o vežbama koje možete samostalno da primenjujete što će delovati preventivno i sprečiti povratak ukočenosti. Redovno vežbanje i pravilno držanje tela će dodatno ubrzati proces oporavka. Kroz individualizovani pristup, fizikalna terapija može značajno da poboljša kvalitet života i funkcionalnost kod osoba koje imaju problem sa ukočenim leđima.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA
Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine
Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.
Pregled traje 30 minuta i sadrži:
Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.