background shape

Ukočen vrat

Ukočen vrat je često i veoma neprijatno stanje koje pored bola može značajno da utiče na produktivnost osobe i jer će ograničiti obavljanje svakodnevnih aktivnosti usled smanjenog obima pokreta. Do ukočenosti vrata dolazi usled različitih faktora, i u zavisnosti od toga se razlikuje i terapijski pristup koji treba primeniti. Ako ukočenost traje dugo i smanjuje se i pored primene lekova, najbolji način da tretirate ovo stanje jeste fizikalna terapija koja će značajno ubrzati proces oporavka.

Uzrok ukočenosti može da varira od jednostavne napetosti mišića do ozbiljnijih problema sa zglobovima i nervima. U zavisnosti od uzroka, terapijski pristup se može prilagoditi kako bi se postiglo optimalno olakšanje i poboljšanje stanja. U mnogim slučajevima, ukočenost vrata može se ublažiti primenom lekova i promenom životnih navika. Međutim, ako ukočenost traje duže vreme i ne smanjuje se ni pored primene lekova, potrebno je potražiti pomoć lekara koji će vas uputiti na fizikalnu terapiju ako se utvrdi da za tim ima potrebe.

Ukočen vrat i glavni uzroci tegoba

Dugo sedenje u položaju, kao što je recimo rad za računarom, uzrokuje napetost u mišićima vrata i dovodi do ukočenosti. Često ukočenosti dodatno doprinosi ako je radni sto nizak, stolica neudobna ili ako je položaj ekrana neadekvatan. Ovo je ujedno i jedan od najčešćih uzroka ukočenog vrata. Pored toga, intenzivna fizička aktivnost ili nepravilno vežbanje može preopteretiti mišiće vrata. Zatim, nošenje teških torbi na jednom ramenu izaziva ukočenost ramena i vrata.

U ređim slučajevima ukočenost može biti rezultat trauma i udaraca koji mogu da izazovu povrede mekih tkiva ili ligamenata u vratu. Udarac pri naglom zaustavljanju, poznat kao "whiplash", dovodi do ozbiljnih bolove i ukočenost. Sve češće se pridaje značaj psihološkom stresu koji može da uzrokuje napetost u mišićima vrata i ramenima, što može dovesti do hronične ukočenosti. Stres može izazvati mišićne grčeve, koji dodatno otežavaju pokretljivost. Spavanje na neudobnoj podlozi ili previsokom odnosno preniskom jastuku ili spavanje u određenom položaju takođe izaziva bol i ukočenost u vratu.

Koje tegobe uzrokuje ukočenost vrata?

Najčešće se javlja bol u vratu koji se širi ka ramenima i leđima. Bol je konstantan ili se pogoršava tokom pokreta. Ograničen opseg pokreta otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti, a područje oko vrata može postati osetljivo na dodir. Ukočenost u vratu može da oteža pronalaženje udobnog položaja za spavanje, što pogoršava kvalitet sna osoba sa ovim problemom.

Ukočen vrat može izazvati napetost koja se prenosi na predeo glave i dovodi do glavobolje. Ovakve glavobolje traju dugo, često se dešava da se pogoršavaju pri pomeranju vrata. Ako ukočenost vrata izvrši pritisak na nerve, može doći do trnjenja ili slabosti u rukama, prstima ili čak u nogama.

Saveti za sprečavanje ukočenosti u vratu

Važno je da pre svega, izbegavate aktivnosti koje će pogoršati stanje. Prilagodite svoju posturu tokom sedenja i spavanja kako biste smanjili opterećenje koje se vrši na vrat.

Koristite jastuk koji omogućava pravilan položaj vrata i glave tokom spavanja. Preporučuju se jastuci sa memorijskom penom ili anatomski dizajnirani jastuci.

Spavajte na boku ili leđima, a izbegavajte spavanje na stomaku jer u tom položaju dolazi do neprirodnog savijanja vrata.

Koristite ergonomski dizajnirane stolice ako vaše radno mesto zahteva višečasovno sedenje. U akutnoj fazi možete primenjivati obloge; toplota pomaže u opuštanju napetih mišića, dok hladnoća može smanjiti upalu i bol.

Određeni lekovi mogu pomoći u ublažavanju bola i upale, ali se pre upotrebe leka uvek konsultujte sa lekarom. Prilagodite svoje radne navike, uvedite redovne pauze tokom rada za računarom i menjanje položaja tokom radnog dana.

Ako radite za računarom ili obavljate posao koji podrazumeva višečasovno sedenje, potrudite se da pravite kratke pauze svakih sat vremena kako biste se istegli i hodali i time smanjili napetost u mišićima.

Uključite vežbe istezanja i jačanja vrata u svoju svakodnevnu rutinu, jer vežbe blagog istezanja mogu pomoći u održavanju fleksibilnosti. Pored istezanja, održavajte opštu fizičku kondiciju kroz aerobne vežbe.

Kada se obratiti lekaru?

Ako ukočenost vrata i bol ne prolaze ili se pogoršavaju i ako utiču na Vašu sposobnost da obavljate svakodnevne aktivnosti, trebalo bi da se obratite lekaru koji Vas može uputiti na dodatne analize i preporučiti adekvatnu terapiju. Ako ste pretrpeli povredu vrata, kao što je udarac ili pad, a simptomi se ne povlače ili se pogoršavaju, trebalo bi da se obratite lekaru. Obavezno se obratite lekaru kao se jave ukočenost u vratu i vrtoglavica. U slučaju da Vam lekar preporuči fizikalnu terapiju kao deo plana lečenja, fizioterapeut će raditi sa Vama na specifičnim vežbama i tehnikama koje će omogućiti poboljšanje Vašeg stanja.

Kako izlečiti ukočen vrat?

U početnoj, akutnoj fazi preporučuje se odmor i izbegavanje aktivnosti koje mogu pogoršati stanje. U ovoj fazi se može primenjivati i stavljanje obloga koje će pomoći u smanjenju upale i bola.

Kada se akutni simptomi smanje, može se početi sa fizioterapijom i primenom vežbi za jačanje mišića vrata, poboljšanje fleksibilnosti i smanjenje napetosti. Nakon početne rehabilitacije, važno je nastaviti sa vežbama i aktivnostima koje održavaju snagu i fleksibilnost vrata. Pre svega je bitno usvojiti zdrave navike koje će pomoći u prevenciji problema. Masaža za ukočen vrat takođe može imati blagotvoran efekat.

Fizikalna terapija i ukočen vrat

Fizikalna terapija je izuzetno korisna u saniranju tegoba ukočenog vrata, ukoliko je lekar procenio da je ovaj vid lečenja adekvatan za dato stanje. Fizioterapeut će dizajnirati program vežbi za jačanje i istezanje mišića vrata, a vežbe mogu pomoći u poboljšanju fleksibilnosti i smanjenju napetosti. Primeri uključuju nežne rotacije glave, istezanje mišića vrata i jačanje mišića ramena.

Pored toga, primenjuju se i manuelne tehnike manipulacije koje pomažu u opuštanju napetih mišića, smanjenju bola i poboljšanju cirkulacije. Manuelna terapija koja se uglavnom primenjuje je miofascijalno oslobađanje i mobilizacija zglobova. Pored toga, fizioterapeut će vam pružiti savete za poboljšanje posture, što pomaže u smanjenju napetosti u vratu, kao i preporuke za prilagođavanje radnog prostora, kao što je visina stola, položaj monitora i pravilno postavljanje stolice.

Fizioterapija je veoma bitna za efikasan oporavak i sprečavanje ponavljanja problema sa vratom. Pravilna dijagnoza kao i tretman koji ćete dobiti od fizioterapeuta će Vam pomoći da se brzo vratite svojim svakodnevnim aktivnostima bez bola i nelagode.

SHARE

____

FIZIONOVA CENTAR

Vodeći centar inovativnih terapija u regionu

ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA

Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine

Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.

Pregled traje 30 minuta i sadrži:

Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.