background shape

Šta je Schmorlova hernija?

Schmorlova hernija je stanje u kojem se intervertebralni disk, koji se inače nalazi između pršljenova kičme, pomera i ulazi u telo pršljenova, što se događa zbog slabljenja kostiju ili pritiska na diskove. Schmorlova hernija često ne uzrokuje simptome i otkriva se slučajno tokom rendgenskog pregleda, ali u nekim slučajevima može izazvati bol u predelu kičme.

Šta je šmorlova hernija i koji je njen uzrok?

Schmorlova hernija može da se razvije zbog različitih uzroka i faktora rizika, a to su najčešće degenerativne promene, prekomerno opterećenje kičmenog stuba i genetski faktori. Degenerativne promene koje su posledica procesa starenja slabe diskove i pršljenove, čime se povećava rizik od Schmorlove hernije.

Pored toga, veliko opterećenje, teški fizički rad, povrede ili intenzivna fizička aktivnost takođe mogu doprineti razvoju ovog stanja. Bitno je napomenuti da neki ljudi mogu biti genetski predisponirani da razviju Schmorlovu herniju zbog slabijih kostiju ili diskova.

Simptomi i dijagnoza

Iako je Schmorlova hernija često asimptomatsko stanje koje se otkriva slučajno tokom rendgenskog pregleda ili MRI skeniranja, u određenom broju slučajeva se javljaju tegobe. Kada simptomi postoje, podrazumevaju sledeće smetnje:

  • Bol u leđima
  • Osećaj ukočenosti
  • Poremećaj pokreta

Bol varira od blage nelagodnosti do ozbiljnih bolova u leđima, neki pacijenti osećaju i ukočenost u kičmi. U težim slučajevima, može doći do problema sa pokretljivošću ili funkcijom kičme.

Po čemu se razlikuje schmorlova hernija diska od lumbalne diskus hernije?

Glavna razlika između lumbalne diskus hernije i Schmorlove hernije je pravac prolapsa diska. Lumbalna diskus hernija vrši pritisak na nervne strukture i izaziva bol u donjem delu leđa i nogama, dok Schmorlova hernija obično ne uzrokuje simptome jer disk prolabira u telo pršljena, a ne prema kičmenom kanalu.

Kod lumbalne diskus hernije, unutrašnji sadržaj diska (nucleus pulposus) prolazi kroz oštećenje spoljnog prstena diska i izlazi prema kičmenom kanalu ili nervnim korenima, što izaziva bol, utrnulost i slabost u donjem delu leđa, nogama i kukovima.

Kod Schmorlove hernije, deo diska prolabira vertikalno i ulazi u susedni pršljen, tačnije u telo kosti iznad ili ispod diska. Ova vrsta hernije ne pritiska direktno nervne strukture kao kod klasične diskus hernije, pa često ni ne izaziva simptome ili uzrokuje blage tegobe.

Sprečavanje recidiva schmorlove hernije

Da bi se simptomi oboljenja povukli, neophodno je da osoba koja ima schmolovu herniju reguliše telesnu težinu, jer se na taj način smanjuje pritisak na kičmu i kičmene diskove.

Održavanje pravilnog držanja tela, naročito tokom sedenja i podizanja težih predmeta je veoma bitno jer na taj način sprečavate dalje pogoršanje stanja.

Schmorlova hernija lečenje i fizikalna terapija

Fizioterapija je primarni oblik lečenja schmorlove hernije, vežbe i tehnike fizioterapije jačaju mišiće oko kičme, poboljšavaju držanje i utiču na smanjenje bola. Preporučuju se vežbe koje poboljšavaju fleksibilnost i jačaju mišiće leđa, a treba izbegavati teške fizičke aktivnosti koje bi samo pogoršale stanje. Koristite ispravnu tehniku prilikom podizanja teških predmeta što će pomoći u sprečavanju dodatnih komplikacija.

Analgetici ili nesteroidni antiinflamatorni lekovi pomažu u kontrolisanju bola i upale. U nekim slučajevima, lekar može preporučiti kortikosteroide kako bi se ublažila upala ako su bolovi veoma intenzivni. U retkim slučajevima, ako simptomi postanu ozbiljni i ne reaguje na konzervativno lečenje, može biti potrebna hirurška intervencija.

Ako se pojave simptomi schmorlove hernije, potrebno je da se u najkraćem vremenskom periodu obratite lekaru, kako bi se sprečila dalja progresija bolesti i dobila adekvatna terapija.

FSWT terapija i lečenje šmorlove hernije

FSWT metoda predstavlja terapijski tretman akustičnim talasima različitih problema mišićno-skeletnog sistema, uključujući Šmorlovu herniju. Ovo je neinvazivna metoda koja regeneriše krvne sudove i nerve oštećene usled hernije i rapidno smanjuje tegobe.

FSWT deluje na fosforilizaciju i pojačava osteoblastnu aktivnost čime jača koštani matriks i sprečava dalje probadanje pršljenskog tela kao i neoangigenezu stvarajući novu mrežu krvnih sudova, izazvano šmorlovim hernijama. Pored smanjenja bola, terapija ubrzava proces regeneracije tkiva i iz ovog razloga većina pacijenata oseća poboljšanje stanja već u prvim terapijskim danima. Ako osećate tegobe, neophodno je obratiti se fizijatru koji će na specijalističkom pregledu ustanoviti da li je uzrok tegoba šmorlova hernija ili lumbalna diskus hernija.

SHARE

____

FIZIONOVA CENTAR

Vodeći centar inovativnih terapija u regionu

ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA

Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine

Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.

Pregled traje 30 minuta i sadrži:

Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.