Miastenija gravis prognoza, simptomi i lečenje
Miastenija gravis je hronični autoimuni neuromišićni poremećaj koji karakteriše slabost i brz zamor mišića. Uzrokovan je prekidom normalne komunikacije između nerava i mišića. Naziv "miastenija gravis" potiče iz kombinacije latinske i grčke reči i znači "teška mišićna slabost". Jedan od glavnih simptoma Miastenije gravis je spušten očni kapak. U nastavku saznajte koje se sve metode mogu koristiti za lečenje oboljenja miastenija gravis i da li se oboljenje može u potpunosti izlečiti.
Koji je glavni uzrok oboljenja Miastenija gravis?
Miastenija gravis je hronično autoimuno stanje uzrokovano imunološkim odgovorom usled kojeg antitela blokiraju ili uništavaju mnoge receptore na mišićima za neurotransmiter acetilholin. Kada se smanji broj dostupnih receptora, mišići primaju manje nervnih signala, što dovodi do slabosti. Posledično dolazi do ometanja nervnih ćelija u prenosu signala do mišića.
Kako nastaje mišićna slabost usled Miastenije gravis?
Kod zdravih osoba, nervni impulsi putuju duž nerva i završavaju na neuromišićnoj spojci, gde oslobađaju neurotransmiter acetilholin. Acetilholin se vezuje za receptore na površini mišićnih ćelija, što izaziva kontrakciju mišića.
Kod miastenije gravis, antitela koje proizvodi imuni sistem greškom napadaju i uništavaju ili blokiraju ove receptore, smanjujući broj dostupnih receptora za acetilholin. Zbog toga signalizacija između nerva i mišića postaje poremećena i nastaje mišićna slabost.
Glavni simptomi Miastenije gravis
Simptomi miastenije gravis se najčešće ispoljavaju kao:
- Slabost mišića očiju, što uzrokuje spuštene kapke i duple slike
- Poteškoće u gutanju i nejasan govor
- Slabost u rukama i nogama
- Umor i slabost mišića koja se pogoršava sa aktivnošću i poboljšava sa odmorom
Miastenija gravis postavljanje dijagnoze
Postavljanje dijagnoze zahteva niz neuroloških testiranja kako bi se ustanovilo da je tačan uzrok tegoba upravo Miastenija gravis. Pre svega se sprovodi neurološki pregled kako bi se proverila snaga i tonus mišića, koordinacija, osećaj dodira i pokreti očiju.
Zatim se pacijent upućuje na kontrolu krvi kako bi se izolovala antitela koja ukazuju na miasteniju gravis. Nakon toga sledi elektromiografija (EMG) kojom se meri električna aktivnost između mozga i mišića. Dodatno se može preporučiti i magnetna rezonanca, kako bi se proverile abnormalnosti timusa.
Koji su faktori rizika za razvoj oboljenja?
- Postoje određeni genetski faktori koji utiču na razvoj miastenije gravis, zbog toga osobe sa porodičnom istorijom autoimunih bolesti imaju veći rizik za razvoj oboljenja.
- Miastenija gravis je češća kod žena mlađih od 40 godina i kod muškaraca starijih od 60 godina.
- Osobe koje već imaju neki autoimuni poremećaj, kao što su lupus ili reumatoidni artritis
- Abnormalnosti timusu, kao što je uvećanje timusa.
- Određeni antibiotici i beta blokatori mogu da izazovu simptome ili čak pogoršaju stanje kod osoba koje već imaju ovu bolest.
Između 20-30% pacijenata doživi potpunu remisiju
Miastenija gravis još uvek nije izlečiva u potpunosti, ali se može uspešno kontrolisati kod većine pacijenata. Postoji nekoliko tretmana koji se mogu primeniti samostalno ili u kombinaciji i mogu značajno poboljšati kvalitet života. Neki pacijenti mogu čak postići dugoročnu remisiju, tokom koje simptomi potpuno nestaju ili su minimalni. Statistika ukazuje da oko 20-30% pacijenata postiže potpunu remisiju uz odgovarajući tretman, posebno nakon timiektomije.
Miastenija gravis terapija
Iako ne postoji lek koji može da izleči u potpunosti Miasteniju gravis, postoje tretmani koji značajno pomažu u regulisanju simptoma i poboljšavaju funkciju mišića, a najčešće se prepisuju:
- Antikolinesterazni agensi, koji će poboljšati prenos signala između nerava i mišića.
- Kortikosteroidi, kako bi se ublažio “napad” imunološkog sistema na neuromišićnu vezu
- Plazmafereza i intravenski imunoglobulin, kako bi se eliminisala štetna antitela iz krvotoka
- Hirurško uklanjanje timusa
Šta je timus i da li izaziva Miasteniju gravis?
Timus je mali organ koji se nalazi u gornjem delu grudnog koša, odmah iza grudne kosti, ispred srca. Timus igra ključnu ulogu u imunološkom sistemu, posebno tokom ranog detinjstva i adolescencije. On je deo limfnog sistema i služi kao mesto sazrevanja T-limfocita (T-ćelija), koje utiču na adaptivni imuni odgovor organizma. T-limfociti se razvijaju u koštanoj srži i zatim migriraju do timusa, gde prolaze kroz proces selekcije.
Kada T-ćelije sazru, napuštaju timus i ulaze u krvotok, učestvuju u borbi protiv infekcija, kao i u regulaciji imunološkog odgovora. Međutim, kod mnogih pacijenata sa miastenijom gravis, timus je abnormalan i dovodi do oboljenja. Iz tog razloga se u određenim slučajevima preporučuje timusektomija, hirurško uklanjanje timusa. Nakon intervencije dolazi do smanjenja simptoma, a neretko i do dugoročne remisije.
Spušteni kapci kao posledica Miastenije gravis
Ptoza, odnosno spušteni kapak, je veoma česta tegoba do koje dolazi usled Miastenije gravis. Često se dešava da ptoza zahvati jedno oko više nego drugo, uz karakterističan, asimetrični izgled kapaka.
Ptoza se uglavnom pogoršava kako dan odmiče ili nakon aktivnosti koja zahteva fokusiranje očiju, poput čitanja ili rada na računaru. Simptomi se obično poboljšavaju nakon odmora oka. Zajedno sa ptozom, slabost mišića koji kontrolišu pokrete očiju može da uzrokuje duple slike, posebno pri gledanju u različitim pravcima. U ređim slučajevima, kapak može biti i potpunosti zaklopljen. Ovo stanje se naziva kompletna ptoza i može značajno ometati vid i svakodnevne aktivnosti.
Kako lečiti spušteni kapak?
Kao što je prethodno pomenuto, očni simptomi koji se ispoljavaju su spuštanje kapka i duple slike. Ako dođe do ove tegobe, preporučuje se nošenje specifičnih naočara koje imaju prizme, kako bi se korigovala diplopija. Može se koristiti i takozvani ptoza štap, odnosno dodatak koji se postavlja na naočare da fizički podržava kapke i drži ih otvorenim.
U određenim slučajevima se može prepisati i Botulinum koji će privremeno smanjiti ptozu, primenjuje se injekcijama u levatorni mišić kapka. Hirurška korekcija spuštenih kapaka takođe može biti opcija za neke pacijente uz lekarsku procenu.
Izbegavajte izlaganje očiju jakom suncu kako bi se naprezanje očiju svelo na minimum. Često se u lečenju preporučuje kombinacija nekoliko terapijskih tretmana, lečenje varira od pacijenta do pacijenta, odnosno od specifičnosti tegoba koje se ispoljavaju.
Ishrana kod miastenije gravis
Osobe sa oboljenjem Miastenija gravis bi trebalo da obrate pažnju na unos omega-3 masnih kiselina, vitamin D i antioksidanse. Treba izbegavati rafinisane šećere, prerađenu hranu, kofein i alkohol. Osobama koje imaju poteškoće u gutanju, preporučuje se mekana hrana i češći obroci u manjim porcijama.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA
Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine
Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.
Pregled traje 30 minuta i sadrži:
Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.