Diskus hernija je stanje koje se javlja kada dođe do oštećenja intervertebralnog diska, mekog jastučića između pršljenova koji omogućava fleksibilnost i apsorbuje pritisak u kičmi. Diskovi su sačinjeni od meke, gelaste unutrašnjosti i čvrstog spoljnog omotača. Kada unutrašnji deo diska isklizne ili prođe kroz oštećenje spoljnog sloja, nastaje hernija diska. Izbočina hernije može da pritiska okolne nerve, što izaziva niz tegoba, pre svega bol, utrnulost i slabost.
Diskus hernija se najčešće javlja u donjem delu leđa (lumbalna hernija), ali se može javiti i u vratu (cervikalna hernija), u zavisnosti od toga koji deo kičme je zahvaćen. Intenzitet simptoma se kreće od blagih do ozbiljnih, u zavisnosti od stepena oštećenja i pritiska na nerve.
Nakon što saznaju da boluju od diskus hernije, mnogi pacijenti se pitaju kako izgleda proces oporavka i koliko traje. Oporavak od diskus hernije zahteva vreme, strpljenje i disciplinu u primeni preporučene terapije, najčešće je to fizikalna terapija. Pored klasičnog pristupa lečenju fizikalnom terapijom, postoji i mogućnost lečenja FSWT terapijom koja omogućava duplo brži oporavak.
Koji su glavni simptomi diskus hernije?
Kao što smo prethodno pomenuli, simptomi diskus hernije mogu da variraju u zavisnosti od lokacije hernije i pritiska na nervne strukture. Jedan od glavnih simptoma je svakako bol, koji se može ispoljiti kao oštar, probadajući bol u leđima ili vratu, a može se i širiti u predeo ruku ili nogu.
Često se javlja i trnjenje ili utrnulost u ekstremitetima, što ukazuje na pritisak na nerve. Može biti prisutna i slabost u rukama ili nogama, što otežava obavljanje svakodnevnih aktivnosti.
Simptomi se često pogoršavaju pri savijanju, podizanju teških predmeta ili pri dugom sedenju ili stajanju. U teškim slučajevima, pritisak na kičmenu moždinu dovodi do problema sa kontrolom mokrenja ili stolice, što zahteva hitnu medicinsku pomoć.
Pomoć lekara treba potražiti čim se uoče prvi simptomi kako bi se sprovela adekvatna dijagnostika i ustanovio tačan uzrok bola. Lekar će dalje, u skladu sa vašim zdravstvenim stanjem dati preporuku za odgovarajuću terapiju.
Dijagnostika diskus hernije i fizikalna terapija
Nakon što lekar postavi dijagnozu diskus hernije, obično se preporučuje fizikalna terapija u slučajevima gde nije neophodno operativno lečenje. Dodatno se mogu prepisati i lekovi za ublažavanje bolova, naročito u akutnoj fazi kada je intenzitet tegoba jak. Odmor je neophodan u početku kada su tegobe najizraženije, ali se ne preporučuje restriktivno isljučivanje fizičke aktivnosti jer će se na taj način oslabiti mišići i produžiti oporavak.
Kada je u pitanju lumbalna diskus hernija, pacijent obično oseća bol u donjem delu leđa, koji se može širiti ka nogama, uz povremeno “probadanje” ili pulsiranje. Bol se pogoršava pri kretanju, savijanju ili podizanju težih predmeta. Kod cervikalnog sindroma, odnosno, cervikalne diskus hernije, bol se manifestuje u vratu, ramenima i rukama. Pacijenti navode od tegoba i bol pri pokretu vrata ili dok pokušavaju da okrenu glavu.
Fizioterapeut vodi pacijenta kroz proces fizikalne terapije, pokazuje specifične vežbe koje pomažu u smanjenju pritiska na disk, kao i u jačanju mišića oko kičme. Vežbe pomažu u poboljšanju fleksibilnosti i stabilnosti kičmenog stuba, što smanjuje rizik od ponovnog povređivanja. U početku će vežbe biti blage i fokusirane na smanjenje napetosti u mišićima. Kako oporavak napreduje, povećavaće se i intenzitet i učestalost vežbi.
Oporavak takođe zahteva prilagođavanje svakodnevnih aktivnosti trenutnom zdravstvenom stanju. Dobićete savet terapeuta za pravilno držanje i prilagođavanje radnog mesta. Pridržavanje saveta će prevenirati ponovni nastanak tegoba.
U slučajevima kada je hirurški zahvat neophodan, postoperativni oporavak je izuzetno važan. Početni period nakon operacije zahteva mirovanje i postepeno uvođenje aktivnosti. Fizikalna terapija tada igra ključnu ulogu u oporavku, koji treba da bude ispraćen od strane lekara. Većina pacijenata nakon operacije oseća značajno poboljšanje kako postoperativni oporavak odmiče. U nekim slučajevima, FSWT terapija može poštedeti pacijenta operacije.
FSWT terapija i lečenje diskus hernije
FSWT terapija je inovativna metoda lečenja diskus hernije, koja utiče na proces regeneracije kostiju, tetiva i mekih tkiva. Revolucionarnost ove terapijske metode leži u sposobnosti da se njenom primenom oporavak dvostruko ubrzava. Akustični talasi podstiču organizam da pokrene proces zaceljivanja, koji se zatim odvija duplo brže u poređenju sa oporavkom uz pomoć fizikalne terapije.
Pored toga, postiže se i rapidno smanjenje bola, zahvaljujući prodiranju akustičnih talasa i do 12cm u tkivo što dovodi do dubinske regeneracije. Tokom i nakon procesa oporavka nema nuspojava FSWT terapije, metoda je neinvazivna a primena potpuno bezbolna. Sa primenom terapije se može početi i u akutnoj fazi kada je intenzitet bola najviši, a većina pacijenata oseća poboljšanje stanja već nakon prve terapije.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA
Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine
Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.
Pregled traje 30 minuta i sadrži:
Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.