background shape

Bekerova cista

Bekerova cista, koja se često naziva i Bakerova cista ili poplitealna cista, se stvara usled nakupljanja tečnosti u zadnjem delu kolena, u području zvanom poplitealna jama. Cista nastaje kao posledica hroničnih oboljenja zgloba kolena kao što su osteoartritis, reumatoidni artritis ili meniskopatije.

Iako je često asimptomatska, dešava se da u određenim slučajevima uzrokuje bol i nelagodu u predelu kolena, uz otežanu pokretljivost. Lečenje Bekerove ciste zavisi od osnovnog uzroka i težine simptoma. U težim slučajevima je potrebna aspiracija tečnosti, kortikosteroidne injekcije ili hirurško uklanjanje ciste.

Dijagnoza se obično postavlja kliničkim pregledom, uz potvrdu ultrazvukom ili magnetnom rezonancom.

Bekerova cista simptomi

Simptomi Bekerove ciste variraju u intenzitetu, a bol se najčešće javlja u zadnjem delu kolena. Pored toga se mogu javiti i sledeće tegobe:

Otok iza kolena

Bol prilikom savijanja kolena

Osećaj stezanja iza kolena

Oteklina koja se širi prema listu noge

Bol može da bude blaga do umerena, a obično se pogoršava prilikom fizičke aktivnosti, savijanja kolena ili dugog stajanja. Nelagoda može biti prisutna i tokom odmora, naročito ako je cista velika i pod jakom upalom.

Koji su uzroci nastanka Bekerove ciste?

Bekerova cista iza kolena se obično razvija kao posledica nekog drugog stanja ili problema sa kolenom, koji uzrokuju prekomernu proizvodnju sinovijalne tečnosti, što posledično uzrokuje formiranje ciste.

Oboljenje koje često dovodi do formiranja Bekerove ciste je osteoartritis. To je degenerativna bolest zglobova koja izaziva trošenje hrskavice u kolenu, što može da dovede do povećane proizvodnje sinovijalne tečnosti. Takođe i reumatoidni artritis, autoimuno oboljenje koje uzrokuje upalu zglobova, može da uzrokuje cistu.

Pored oboljenja i povrede mogu da dovedu do formiranja bekerove ciste. Najčešće je u pitanju oštećenje meniskusa ili ligamenata, jer dovode do upale i povećane proizvodnje sinovijalne tečnosti.

Problemi sa meniskusom, najčešće degenerativne promene, takođe izazvaju prekomerno lučenje sinovijalne tečnosti. Zatim Giht, metaboličko oboljenje koje izaziva nakupljanje kristala mokraćne kiseline u zglobovima, što izaziva upalu i povećanu proizvodnju sinovijalne tečnosti.

Koliko se brzo razvija Bekerova cista u kolenu?

Zbog upale ili povrede, sinovijalna membrana koja oblaže zglob kolena proizvodi više tečnosti nego uobičajeno. Tečnost se nakuplja u poplitealnoj jami (zadnjem delu kolena), što dovodi do formiranja ciste.

Cista se obično razvija postepeno prateći nakupljanje tečnosti. Brzina razvoja ciste varira od nekoliko nedelja do nekoliko meseci, zavisno od stepena upale. I veličina ciste varira; neke ciste ostaju male i nisu primetne, ali u nekim slučajevima mogu da narastu do veličine koja izaziva značajne tegobe.

U većini slučajeva, simptomi se razvijaju postepeno. Početni simptomi mogu biti blaga nelagodnost ili osećaj stezanja u zadnjem delu kolena. Kako cista raste, simptomi postaju izraženiji. Javlja se otok, bol i ukočenost kolena, naročito prilikom savijanja noge.

U ređim slučajevima do pojave simptoma dolazi naglo. Ako se javi iznenadni jak bol, razlog može biti pucanje ciste. Kada dođe do pucanja ciste, javlja se oštar bol, oticanje i crvenilo u potkolenici zbog curenja tečnosti iz ciste u okolno tkivo.

Bekerova cista lečenje i dijagnostika

Lekar će pre svega obaviti fizički pregled, a zatim i ultrazvuk, po potrebi i magnetnu rezonancu da bi se potvrdilo prisustvo ciste.

U lakšim slučajevima se preporučuje praćenje veličine ciste, jer se cista može spontano povući, pa se u tom slučaju savetuje samo njeno praćenje, ne i punkcija, ako nema značajnih tegoba.

Kao što je prethodno pomenuto, lečenje Bekerove ciste zavisi od uzroka, ali i težine simptoma, stoga lekar može preporučiti da preduzmete sledeće korake:

Odmor, izbegavanje aktivnosti koje opterećuju koleno

Lekovi protiv bolova i antiinflamatorni lekovi

Fizioterapija

Aspiracija tečnosti iz ciste (punkcija)

Kortikosteroidne injekcije za smanjenje zapaljenja

Hirurško uklanjanje ciste u težim slučajevima

Ipak, najvažnije je tretirati osnovni uzrok koji je doveo do formiranja ciste, kako bi se sprečilo njeno ponovno pojavljivanje.

Bekerova cista obloge

Obloge mogu da ublaže tegobe, bol i otok koji su nastali kao posledica Bekerove ciste. Najčešće se preporučuju hladne obloge, koje se mogu jednostavno napraviti. Stavite led u plastičnu vrećicu, zamotajte ledenu vrećicu u tanki peškir kako biste izbegli direktan kontakt leda sa kožom. Stavite oblogu na zahvaćeno područje kolena na 15-20 minuta. Preporučuje se da ponovite postupak nekoliko puta dnevno, po potrebi.

Punkcija Bekerove ciste

Punkcija Bekerove ciste je medicinski postupak koji se preporučuje ako je neophodno uklanjanje viška sinovijalne tečnosti iz ciste, nakon punkcije dolazi do smanjenja bola i otoka.

Punkcija se obično preporučuje kada Bekerova cista na kolenu uzrokuje jak bol i otok koji ne prolazi nakon terapije medikamentima.

Postupak se najčešće obavlja u lokalnoj anesteziji, izvodi se sterilnom iglom i špricem kako bi se aspirisala tečnost. Postupak traje nekoliko minuta, zavisno od količine tečnosti koja se uklanja.

U nekim slučajevima, tečnost koja se izvadi iz ciste treba da se pošalje na laboratorijsku analizu kako bi se isključila mogućnost infekcije.

Preporučuje se odmaranje kolena nekoliko sati nakon postupka kako ne bi došlo do oticanja ili krvarenja.

Bekerova cista u kolenu i moguće komplikacije

Bekerova cista ne uzrokuje ozbiljne probleme. Ipak, u retkim slučajevima može doći do izvesnih komplikacija. Jedna od najčešćih komplikacija je pucanje ciste. Kada cista pukne, tečnost koja je ispunjavala cistu će iscureti u okolno tkivo, uzrokujući iznenadan, oštar bol u zadnjem delu kolena i potkolenici.

Ako je cista velike zapremine, može doći do pritiskanja okolnih krvnih sudova i nerava, uz osećaj ukočenost i slabosti u nozi. U nekim slučajevima, može doći do oticanja stopala i gležnja zbog kompresije vena.

U retkim slučajevima, cista može da dovede do infekcije. Simptomi su jak bol, crvenilo, otok oko kolena i toplota, pa je u tom slučaju potrebna antibiotska terapija ili čak hirurško dreniranje ciste.

Šta se događa kad pukne bekerova cista?

Kada pukne Bekerova cista ispod kolena, tečnost iz ciste izliva se u okolno tkivo, što može izazvati iznenadan, oštar bol u zadnjem delu kolena i potkolenici.

Pucanje dovodi do oticanja, crvenila i osećaja toplote u zahvaćenom području, a simptomi mogu biti slični simptomima duboke venske tromboze. Izliv tečnosti izaziva iritaciju i upalu tkiva, što dodatno pogoršava bol. Ako dođe do pucanja ciste, preporučuje se hitna medicinska procena i lečenje kako bi se ublažili simptomi i sprečile moguće komplikacije.

Pucanje dovodi do oticanja, crvenila i osećaja toplote u zahvaćenom području, a simptomi mogu biti slični simptomima duboke venske tromboze. Zbog toga je bitno javiti se lekaru u što kraćem roku.

Prevencija ponovnog nastanka bekerove ciste

Prevencija ponovnog nastanka ciste je pre svega lečenje osnovnog uzroka koji je doveo do formiranja ciste, što će značajno smanjiti rizik od ponovnog formiranja. Takođe se savetuje i sprovođenje terapijskih vežbi po savetu fizioterapeuta za jačanje mišića oko kolena.

Pored toga, veoma je važno izbegavati veliko opterećenje kolena, posebno sportove i aktivnosti koje zahtevaju nagle pokrete. Ako imate hronične probleme sa zglobovima, veoma je bitno ići na redovne lekarske preglede, koji će pomoći u ranom otkrivanju i lečenju problema pre nego što se razviju u bekerovu cistu.

SHARE

____

FIZIONOVA CENTAR

Vodeći centar inovativnih terapija u regionu

ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA

Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine

Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.

Pregled traje 30 minuta i sadrži:

Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.