Cervikalni deo ljudske kičme sastoji se od sedam segmenata kostiju sa hrskavičnim diskovima između svakog tela kičme – pršljenova, koje nazivamo C1 do C7.
Ovo je naš vrat koji podržava težinu naše glave i koji istovremeno štiti nerve koji prenose senzorne i motorne informacije od mozga do ostatka tela. Vrat je izuzetno fleksibilan i omogućava glavi da se okreće i da se savija u svim pravcima.
Za tu fleksibilnost najzaslužnija su prva dva pršljena (C1 i C2, odnosno atlas i axis), koji, kada su u neravnoteži mogu da dovedu do problema u čitavom organizmu.
Osobe kojima se atlas nalaze u neravnoteži najčešće imaju problema sa migrenom, vrtoglavicom, glavoboljom, bolovima u vratu, mišićima i krstima, promenama raspoloženja, anksioznošću i mnogim drugim problemima koje ćemo podrobnije objasniti u daljem tekstu.
Atlas pršljen i axis (C1 i C2 pršljen)
Prva dva pršljena – atlas pršljen i axis, odnosno C1 i C2 imaju veoma važan zadatak da povežu lobanju sa kičmom. Zanimljivo je da je Atlas pršljen to ime dobio po grčkom bogu Atlasu, koji je čitav svet držao na svojim ramenima, dok atlas u organizmu pridržava svet koji živi u vašoj glavi.
Atlas pršljen je u obliku prstena sa dva luka koji omogućavaju da drugi pršljen, axis, stvori osovinu zahvaljujući kojoj se postiže klimanje i rotiranje glave.
Ova dva pršljena su veoma važna zbog veze koju imaju sa moždanim stablom. Trilioni nervnih vlakana iz moždanog stabla putuju kroz otvor u atlasu i spuštaju se u kičmeni stub. Budući da je otvor kroz atlas tako mali, svako kretanje van položaja, čak i delić stepena, može da ograniči nerve i da iskrivi poruke koje putuju iz mozga u različite delove tela. Rezultat toga je neravnoteža tela, nepravilna funkcija nerva, bolest i bol.
Nameštanje atlasa u Fizionovi - zakažite pregled na broj 011/ 21 00 588
Kada je atlas u neravnoteži, čitavo telo može da bude u problemu. Lekovi mogu da pomognu u saniranju posledica, ali dok se na postigne poravnjanje atlasa, stanje neće moći da prođe samo od sebe. Jer, kako bi organi i ćelije tela dobro funkcionisali, oni moraju da primaju neprekidne signale iz mozga. Put nervnog sistema u kičmi je presudan za vaše blagostanje i on započinje od vrha, odnosno od atlasa.
Iako se na internetu mogu pronaći oglasi brojnih “stručnjaka” koji mogu namestiti atlas i rešiti vaše probleme za samo nekoliko minuta, veoma je važno da se ovom problemu priđe profesionalno i pažljivo.
U našem centru možete biti sigurni da će dijagnozu i tretman sprovesti pravi stručnjaci koji će efikasno rešiti vaš problem neravnoteže atlasa. Naši lekari će u zavisnosti od vašeg specifičnog stanja preporučiti najbolji način lečenja, vežbi i načina funkcionisanja nakon zahvata kako bi bili sigurni da se problem neće ponoviti.
Za više informacija i zakazivanje pregleda pozovite nas na broj: 011/21-00-58
Naši operateri će Vam zakazati prvi slobodan termin koji Vam odgovara i pružiće Vam sve neophodne informacije vezane za pitanja i nedoumice koje bi mogli da imate u vezi sa lečenjem u našem Centru.
Neravnoteža atlasa – uzroci
Dakle, C1 u C2 pršljenovi su jedini u telu koji nemaju disk i koji nisu čvrsto spojeni poput ostalih pršljenova. Zbog toga se dešava da atlas bude “iščašen”, da mu je položaj nepravilan, a uzroci tome mogu biti:
- loše spavanje
- udarci u predelu glave i vrata
- saobraćajne nesreće
- loše držanje
- slabi mišići
- u retkim slučajevima i kijanje može da dovede do neravnoteže atlasa
Zašto je nameštanje atlasa ključno za blagostanje čitavog organizma?
Postoji mnogo važnih struktura na koje položaj atlasne kosti utiče direktno i zbog kojih je nameštanje atlasa klučno za dobro funkcionisanje čitavog organizma. U pitanju su sledeće strukture:
- Koreni nerva C-1 i C-2, tačno na zadnjem delu potiljka u osnovi lobanje, koji su smešteni direktno iznad i ispod atlasa. Ovi koreni postaju izuzetno osetljivi i nabreknu kada se atlas pomeri iz svog normalnog položaja, što dovodi do takozvane cervikogene glavobolje.
- Kičmene arterije sa svake strane atlasa prolaze pod uglom od više od 90 stepeni pre ulaska u lobanju. Ove arterije zaslužne su za dotok krvi u većem delu mozga. Neusklađenost atlasa može da pritisne ili da istegne te arterije i da utiče na protok krvi u mozak. (Smatra se da posledica ovoga mogu biti jake i učestale migrenske glavobolje.)
- Neporavnavanje atlasa može da utiče na mišiće na potiljku, na vratu, ramenima, pa čak i u krstima. Kroz posturalne reflekse, ovi mišići mogu da postanu zategnuti i bolni u pokušaju da kompenzuju neusklađenost atlasa, uzrokujući sve vrste problema od tenzijske glavobolje do bolova u krstima do išijasa.
- Dura mater, tvrda moždana opna koja sadrži mozak i kičmenu moždinu pričvršćena je za lobanju, kao i atlas i axis pršljenove. Ukoliko je atlas neusklađen postoji potencijal da se stvori napetost na duri. Posledica toga može da bude problem u protoku cerebralne kičmene tečnosti („krvi“ mozga.), što rezultira promenama pritiska u i oko mozga i kičmene moždine. Pretpostavka je da ovo može biti uzrok brojnim stanjima, od svih vrsti glavobolja, problema sa sinusima, čak i bolova u krstima. Nakon nameštanja atlasa i vraćanja u normalan položaj može se ublažiti ova napetost i time se omogućiti zarastanje i olakšanje tegoba.
- TMZ, tj. zglob vilice, nalazi se veoma blizu atlasa i pričvršćen je mekim tkivom. Usled neusklađenosti atlasa može da nastane pritisak ili napetost na TMZ čime se menja njegovo normalno kretanje, što za posledice ima nelagodne simptome u predelu vilice.
- Eustahijeva tuba, tj. ušni kanali mogu da se zatvore usled napetosti u gornjem delu vrata kada se atlas pogrešno poravna. To dovodi do nakupljanja tečnosti u uhu, što dovodi do bolova u uhu i potencijalnih infekcija. Nameštanjem atlasa može da se olakša drenaža i pravilan protok u ušnim kanalima.
Nepravilnosti kod atlas pršljena – simptomi
Evo spiska nekih od najčešćih znakova i simptoma da se atlas nalazi u neravnoteži. Međutim, trebalo bi da imate na umu da jedan prosečan slučaj ima najmanje 3 od sledećih znakova i simptoma:
- bol u vratu, ukočenost, bolovi u mišićima
- glavobolja koja često zahvaća dno lobanje i zrači obično na jednu stranu glave
- migrena koja ne samo da proizvodi pulsirajući bol, već može da prouzrokuje i poremećaj vida, mučninu ili povraćanje
- vrtoglavica, nesvestica, zujanje u ušima, kao i neke vrste gubitka sluha
- bol ili paraliza na licu
- zvuci pucketanja u vratu ili u dnu lobanje pri okretanju glave ili vrata
- nemogućnost potpunog okretanja ili naginjanja glave na jednu ili drugu stranu (gubitak opsega pokreta)
- bol u ramenima koji je uobičajeno između lopatica, ali se može javiti i između vrata i ramena
- bol u vilici
- izobličenja poput nagiba glave, nagiba ramena, karlice, kratka noga,..
- bolovi u grudima ili rebrima
- na nastalim tačkama stresa duž kičme može doći do iritacije korena nerva
- zračeći bol u rukama, ramenima i nogama (išijas) može se razviti kroz napetost i iritaciju korena nerva
- bol u krstima i oštećenje kičmenog diska se vremenom javljaju zbog izobličenja držanja tela
- bol i disfunkcija kuka, kolena ili skočnog zgloba obično na boku kratke noge
- visok krvni pritisak (neurološki zasnovan)
- prekid vagusnog nerva koji može da se ispolji kaoo poremećaj srca, pluća, želuca ili drugih organa za varenje
- disautonomija usled neravnoteže između simpatičkog i parasimpatičkog nervnog sistema, što dovodi do stanja hroničnog stresa.
- teškoće sa spavanjem, nesanica i neki slučajevi bruksizma
Ključno je da se napomene da će nepravilnosti kod atlasa lagano uzrokovati zdravstvene probleme, a prosečno vreme do pojave simptoma je 10-15 godina.
ZAKAŽITE PREGLED FIZIJATRA
Dr Jelena Kluz-Đurđević, specijalista fizikalne medicine
Dr Jelena, će nakon obavljenog razgovora sa pacijentom obaviti pregled na osnovu kojeg ćemo dobiti celovitiju sliku zdravstvenog stanja, što će nam pomoći da ustanovimo da li je u pitanju povreda ili dijagnoza.
Pregled traje 30 minuta i sadrži:
Zakažite specijalistički pregled na telefon 011 2100 588 po ceni od 4.000rsd.