Kineziterapija, kao jedna od metoda medicinske rehabilitacije, nespecifična je funkcionalna forma lečenja fizičkih stanja i povreda. Koristeći pokret ili kretanje kao osnovni instrument u naporu, kineziterapija poboljšava narušeno zdravstveno stanje ili dovodi do potpunog izlečenja.
U našem fiziocentru kineziterapija je nezaobilazna gotovo u svim Protokolima – njeni blagotvorni efekti mogu biti lokalni i opšti. Najčešći postupci prilikom kineziterapije jesu vežbe, ali i sportske i rekreacione aktivnosti koje se sprovode u cilju aktivnog lečenja ili prevencije neprijatnih stanja.
Svi oblici savremene kineziterapije zasnovani su na najnovijim saznanjima iz oblasti anatomije, fiziologije, biomehanike i kineziologije. Kao poseban oblik kineziterapije postoji i kineziprofilaksa – procena funkcionalnog statusa koja se u fizikalnoj medicini koristi u prevenciji određenih stanja ili bolesti.
Jozef Klement Tiso, italijanski lekar i fizioterapeut koji je prvi u svoje terapije uveo fizikalne vežbe kao vid izlečenja ortopedskih povreda, 1781. godine u svojim zapažanjima navodi:
„ Pokret po svom dejstvu zamenjuje svako terapeutsko sredstvo, dok sva lekovita sredstva ne mogu da zamene pokret. ”
Očuvanje i vraćanje normalne pokretljivosti zglobova
Očuvanje i vraćanje normalne mišićne snage
Motorna edukacija – učenje pokreta
Motorna reedukacija – ponovno učenje pokreta
Očuvanje i vraćanje koordinacije
Delovanje na centralni i periferni nervni sistem kao i na kardio-vaskularni, respiratorni i koštano-zglobni sistem u cilju postizanja maksimalne funkcionalnosti
Ostvarivanje dobrog psihičkog stanja
Oblici kineziterapije koji se primenjuju u Fizionova centru su brojni, ali se u praksi najčešće sprovode:
– Korektivna gimnastika (skup fizičkih vežbi doziranih po intenzitetu, vrsti i trajanju, koje se mogu primenjivati preventivno kod dece koja imaju predispozicije za nastanak nekog od posturalnih deformiteta, ili terapijski ako oni već postoje)
– Edukacija o zaštitnim položajaima i pokretima tela
– Vežbe pravilnog disanja
– Kineziterapija za lumbalni sindrom (diskus hernija, stenoza spinalnog kanala, protruzija diskusa, faset sindrom)
– Kineziterapija kod perifernih artroza (gonartroza, koksartroza, artroza sitnih zglobova šaka)
– Vežbe relaksacije (opuštanja)
– Kineziterapija za cervikalni sindrom (diskus hernija, centralna mijelopatija, cervikobrahijalni sindrom, cervikocefalni sindrom, spondiloza…)
– Kineziterapija nakon preloma kosti i iščašenja (luksacija) zglobova, sportskih i drugih povreda (prelom ručnog zgloba, prelom lateralnog maleolusa, distorzije skočnog zgloba….)
– Vežbe za osteoporozu
– Kineziterapija kao preoperativna i postoperativna rehabilitacija (povrede prednjeg ukrštenog ligamenta, meniskusa)
– Vežbe za skoliozu i kifozu – vežbe za korekciju ravnih stopala
Kao zasebna kineziterapijska metoda sprovodi se PNF (propioceptivna neuromuskularna facilitacija) tehnika.
Dobro postavljena funkcionalna dijagnoza, poznavanje samog delovanja propisanih vežbi, početni položaj, trajanje, intezitet, broj ponavljanja kao i poznavanje neželjenih dejstva i kontraindikacija ključ su pozitivnog učinka kineziterapije i korak napred u našoj misiji slobode pokreta.
Nazovite nas i naši operateri će Vam zakazati prvi slobodan termin koji Vam odgovara
Za erektilnu disfunkciju i probleme sa potencijom pozvati broj: 011/21-00-588