Mnogi ljudi na dnevnom nivou osećaju simptome trnjenja u predelu nogu i stopala.
Pitanje koje se nužno pretpostavlja jeste - kada se trnjenje treba posmatrati kao bezazleno, a u kojim slučajevima je potrebno da se za pomoć obrati stručnom licu?
Dakle, uzroci trnjenja često mogu da budu potpuno bezazleni. Dugo stajanje ili nepravilno držanje na primer, mogu da budu uzrok trnjenja u predelu nogu i stopala. Međutim, važno je znati da hronična i dugotrajna utrnulost u predelu nogu i stopala gotovo uvek ukazuje na određena ozbiljnija medicinska stanja.
Ukoliko osetite simptome trnjenja koji nisu povezani sa vašim posturalnim navikama ili stilom života koji vodite, ukoliko je trnjenje praćeno bilo kakvim promenama u boji, obliku i temperaturi u predelu nogu i stopala ili ukoliko imate udružene bilo kakve druge hronične simptome, u pitanju je problem koji ne bi trebalo da zanemarujete i za čije rešenje vam je potrebna pomoć stručnog lica.
U slučaju da postoji sumnja ili imate potvrđenu dijagnozu koja je povezana sa problemima sa kičmom, naš tim može da pomogne. Tim Fizionove čine terapeuti, kineziterapeuti, fizioterapeuti i praktičari. Nudimo sve vrste stručnih pregleda i tretmana koji se planiraju za svakog pacijenta na individualnom nivou. Cilj nam je da svaki pacijent ode od nas sa rešenim problemom uz pomoć specijalizovane, ali neinvazivne terapije. U Fizionova centru možete dobiti sve preporuke i tretmane: počevši od prevencije, laserske, magnetne i elektro terapije, vežbi i terapeutskih masaža.
Pre nego što dođete na konsultacije, važno je da imate spreman odgovor na nekoliko pitanja kako bi vam naši terapeuti što pre i preciznije odredili dijagnozu. Razmislite o sledećem: pre svega, kada dođe do trnjenja, da li se isto pojačava prilikom pokreta ili u slučaju dužeg sedenja i stajanja; zatim, utvrdite regiju u kojoj se trnjenje najčešće javlja kako biste mogli precizno da ukažete na istu; takođe, razmislite da li se trnjenje često javlja noću, tokom odmora ili je ono vezano za razne aktivnosti.
Na osnovu vašeg opisa i ultimativnih testova, najpre ćemo se postarati da utvrdimo uzrok koji je doveo do problema sa trnjenjem, a zatim ćemo predložiti plan lečenja i preventive za vaš pojedinačan slučaj. Plan lečenja najčešće podrazumeva naše specijalizovane protokole u zavisnosti od tačnog uzroka koji je doveo do simptoma koji su pacijenta doveli kod nas.
U cilju najuspešnijeg lečenja, važno je da se problem prepozna na vreme i da se sa terapijom krene pre nego što dođe do ozbiljnijih pogoršanja, odnosno dok je bolest još u akutnoj fazi. Tada se lečenje sprovodi brzo i najefikasnije.
Pozovite nas i zakažite vaš pregled već danas: 011/21-00-588
U slučaju trnjenja u gluteusu, zadnjoj loži, trnjenja u predelu lista može se desiti da je uzrok ispad u nivou pršljenova L5-S1.
Ukoliko je u pitanju trnjenje sa spoljne strane butine, sa spoljne strane potkolenice i/iili u predelu risa, uzrok mogu biti ispadi u nivou pršljenova L5-S1.
Trnjenje u predelu prednje strane butine, prepona pa sve do kolena vezuje se za ispad u nivou od L1 do L4 pršljena.
U slučaju povrede trupa, kičme, kukova, nogu, članaka i stopala može doći do pritiska na nerve i samim tim i do potencijalne pojave trnjenja u predelu nogu i stopala.
Ostali uzroci koji mogu da budu povezani sa utrnulošću stopala i nogu uključuju:
Određene posturalne navike koje vrše pritisak na nerve ili dovode do smanjenja protoka krvi u donjim udovima spadaju u najčešći uzrok privremene utrnulosti nogu i stopala. Medicinski naziv za ovo stanje je privremena parestezija.
Pored toga, određeni položaji poput predugog sedenja ili klečanja ili nošenja garderobe i obuće koje su preuske mogu takođe da izazovu trnjenje.
Osobe obolele od dijabetesa mogu da osete simptome trnjenja. Do ovoga dolazi u nekim slučajevima dijabetesa kada dođe do određenih oštećenja nerva. Medicinski naziv za ovo je dijabetička neuropatija. Dijabetička neuropatija može da bude uzrok utrnulosti, osećaja peckanja i bola u stopalima, a često i u nogama.
Bolest perifernih arterija uzrokuje sužavanje perifernih arterija u nogama, rukama i stomaku. Usled tog sužavanja dolazi do lošije cirkulacije i samim tim i do trnjenja u predelu koji su pogođeni.
U zavisnosti od lokacije, neki tumori mogu da uzrokuju pritisak na nerve koji dovodi do simptoma trnjenja.
Postoji par načina za prevenciju trnjenja nogu koje možete da izvedete i sami u kućnim uslovima. Evo koji su načini u pitanju:
Odmarajte dovoljno: Odmor je preduslov za normalno funkcionisanje organizma, ali i za poboljšanje brojnih stanja koja su povezana sa trnjenjem nogu i stopala. Ne zaboravite da pravilan odmor podrazumava i dovoljno sna jer hroničan nedostatak sna može da bude uzrok brojnih problema koji mogu da dovedu do trnjenja u nogama i stopalima.
Koristite hladne obloge. Hladne obloge predstavljaju odlično sredstvo koje će pomoći u smanjenju otoka koji može bda bude uzrok pritiska na nerve. Dovoljno je da par puta dnevno po 15 min oteklo mesto tretirate hladnim oblogama i otok bi nakon par dana trebalo da splasne, a sa njim i simptomi trnjenja.
Toplota može da pomodne u slučaju ukočenih, bolnih i napetih mišića koji mogu biti uzročnik trnjenja u nogama iz razloga što vrše pritisak na određene nerve. Međutim, kada je reč o utopljavanju, važno je da znate da se utrnule noge i stopala nikako ne bi smele pregrevati, jer u slučaju upale može doći do pogoršanja upale, a samim tim i simtoma trnjenja.
Kada masirate utrnule noge i stopala, dolazi do bolje cirkulacije u tom predelu i samim tim do ublažavanja simptoma trnjenja. Ovde je važno da masaža bude lagana i da nikako ne bude agresivna kako ne bi došlo do dodatnog pritiska na nerve.
Kretanje je jedan od najboljih načina da se održi dobra cirkulacija. U slučaju hronične upale, utrnulosti i boli u nogama, a naročito kada postoje i druge dijagnoze koje su povezane sa slabijom pokretljivošću nogu, preporučuju se plivanje i joga.
Pravilna ishrana uz dovoljno vitamina i hranljivih sastojaka može da doprinese smirivanju hroničnih upala i boli koje dovode do utrnulosti. Sa druge strane, loša ishrana i hronični manjak određenih vitamina i minerala u organizmu, a naročito manjak vitamina B može da dovede do oštećenja nerva koji opet dovode do trnjenja i utrnulosti. I zato vodite računa da imate uravnoteženu i raznovrsnu ishranu, a moguće je da će vam vaš lekar preporučiti i dodatan unos vitamina B u vidu suplemenata u slučaju da posumnja u nedostatak istog.
Nazovite nas i naši operateri će Vam zakazati prvi slobodan termin koji Vam odgovara
Za erektilnu disfunkciju i probleme sa potencijom pozvati broj: 069/603-804