U našem drugom blogu bavimo se problematikom prednjih ukrštenih ligamenata kolena. Saznajte kako funkcionišu ligamenti kolena, zašto i kako dolazi do povrede, kako se možete pripremiti pred sportske aktivnosti, a ukoliko je došlo do rupture ligamenta kako izgleda postoperativni proces i oporavak.
Kao što već znate, naš glavni terapeut Nemanja Marjanović i ovaj put će Vas voditi kroz video i objasniće Vam kako najčešće nastaju povrede prednjih ukrštenih ligamenata i koje preventivne vežbe možete raditi kako biste se sačuvali od ovih povreda. Ukoliko je došlo do totalne ili parcijalne rupture ligamenta, objasniće Vam proces lečenja u našem centru.
Povreda prednjih ukrštenih ligamenata kolena je zasigurno noćna mora kako profesionalnih, tako i rekreativnih sportista. U slučaju povrede kod sportista, to su najčešće fudbaleri, košarkaši, rukometaši, teniseri, ali i svi oni koji se bave borilačkim sportovima.
Stručni naziv za prednje ukrštene ligamente je ACL (Anterior Cruciate Ligament).
U saradnji sa našim stručnim timom nekadašnji libero Crvene zvezde započela je komplikovan i složen proces oporavka od najneprijatnije i najnezgodnije povrede u profesionalnom sportu.
Niz terapijskih ciklusa koji uključuju tretmane RSQ1, Gymna, Irradia i SalusTalent aparatima omogućiće Marini da postepeno oporavi povređeno koleno i da ponovo zablista na odbojkaškom terenu.
Prednji ukršteni ligamenti predstavljaju sklop više malih ligamenata unutar kapsule kolena i služe da spajaju butnu kost (femur) i cevanicu (tibiu). Funkcija prednjeg ukrštenog ligamenta jeste prvenstveno da daje stabilnost, kao i da kontroliše savijanje potkolenice odnosno kolena.
Povreda ovih ligamenata se najčešće javlja kao istegnuće, ali u dosta slučajeva i kao parcijalna ili totalna ruptura odnosno pucanje ligamenata.
Iz godine u godinu sve je veći procenat povreda prednjih ukrštenih ligamenata kod profesionalnih sportista, jer su izazovi koji se stavljaju pred njih sve veći i veći, a da pre aktivnosti nemaju adekvatnu pripremu, a takođe i oporavak nakon napornih treninga.
Prva teorija zašto nastaju povrede prednjih ukrštenih ligamenata zagovarala je da do povrede dolazi isključivo zbog slabosti prednje lože, odnosno mišića kvadricepsa. Međutim, dokazano je da je neophodna sinergija zadnje i prednje lože, tako da veliki udeo u povređivanju ima slaba zadnja loža.
Sama povreda prednjeg ukrštenog ligamenta može biti parcijalna ruptura ligamenta ili totalna ruptura. Kada je totalna ruptura u pitanju uvek je indikovana operacija, mada po novim studijama kod profesionalnih sportista čak i kada dođe do parcijalne rupture radi se operacija. Iz jednog prostog razloga što će doći do totalne rupture kad tad.
Prilikom operacije, tačnije kada dođe do rupture, prednji ukršteni ligament je nemoguće ušivati nego se radi rekonstrukcija, odnosno presađuje se novi deo tkiva na pokidani ligament. Takva procedura podstiče novi ligament da raste preko presađenog tkiva. Nakon što se ligament regeneriše, tačnije novi ligament izraste preko presađenog dela, sledi period oporavka i rehabilitacije.
Nakon rekonstrukcije prednjeg ukrštenog ligamenta od izuzetne važnosti je neophodna adekvatna rehabilitacija.
vežba 1 – čučanj
vežba 2 – čučanj na balans lopti
vežba 3 – iskorak
vežba 4 – čučanj sa loptom
vežba 5 – čučanj na jednoj nozi
Kada smo već došli u tu fazu da je neophodna operacija prednjeg ukrštenog ligamenta kod profesionalnih sportista fizioterapeutski centar Fizionova pruža izuzetno brzu uslugu rehabilitacije koja je stoprocentna. U našem centru većina problema i povreda prednjih ukrštenih ligamenata rešava se Protokolom broj 6 koji obuhvata:
Što se tiče rekreativnih sportista, kao i običnih ljudi koji nisu u profesionalnom sportu Fizionova je kroz dosadašnji rad, dosta uspešno čak stoprocentno rešavala te probleme bez operacije.
Nazovite nas i naši operateri će Vam zakazati prvi slobodan termin koji Vam odgovara
Za erektilnu disfunkciju i probleme sa potencijom pozvati broj: 011/21-00-588