Pročitajte naš prvi blog koji se bavi problematikom bola u donjem delu leđa. Objasnićemo Vam kako najčešće dolazi do bola i takođe, pokazaćemo Vam koje vežbe i zaštitne pokrete treba da praktikujete kako do povrede nikada ne bi ni došlo. Za slučajeve gde povreda već postoji i javila se diskus hernija, objasnićemo proces lečenja i terapije u našem centru.
Naš glavni terapeut, Nemanja Marjanović, će Vam objasniti kako najčešće nastaje bol u donjem delu leđa i krstima i kako se možete zaštititi da do povrede, odnosno diskus hernije, nikada ne dođe. Pokazaćemo Vam najbolje preventivne mere. Jedna od njih je i primena naše FSWT - Usmerene Terapije, jer pacijentima omogućava brz oporavak i smanjenje bola u leđima i krstima.
Šta je bol u leđima? Bol u leđima javlja se najčešće u donjem delu leđa, odnosno u krstima. Mnogi kažu da je bol u leđima bolest sadašnjice, bolest savremenog čoveka. Bol u donjem delu leđa može biti: mišićnog, degenerativnog ili neurološkog porekla.
“DA LI STE ZNALI DA ČAK 80% LJUDI NA SVETU PATI OD NEKOG OBLIKA BOLA U LEĐIMA?”
Bolovi u leđima se najčešće javljaju kod osoba između 30 i 50 godina.
Akutni bolovi u leđima i krstima mogu trajati od nekoliko dana do nekoliko nedelja, dok hronični bolovi u leđima traju duže od tri meseca. U pitanju je delom posledica promena koje se u telu javljaju starenjem, jer nakon 30-te godine dolazi do smanjenja sadržaja tečnosti između kičmenih pršljenova
Zašto je ovo važno? Zbog smanjenja sadržaja tečnosti između pršljenova, diskovi na kičmi lakše doživljavaju iritaciju. Takođe se sa godinama gubi tonus mišića, usled čega su leđa sklonija povredama. Zbog toga jačanje mišića leđa i pravilno držanje i nošenje tereta mogu u velikoj meri da pomognu u sprečavanju bolova u leđima. Preventivne vežbe su, u tom smislu, veoma važne.Postoji mnogo načina za sprečavanje bola u krstima i leđima. Mere prevencije takođe mogu da pomognu u smanjenju težine vaših simptoma ukoliko već imate povredu donjeg dela leđa. Prevencija uključuje:
U videu pogledajte kako dolazi do diskus herije, koje preventivne vežbe je važno raditi i kako mi lečimo ovu povredu odnosno bolno stanje u našem fizioterapeutskom centru.
Takođe, u videu su prikazani nepravilni, a potom i pravilni načini:
Ukoliko je došlo do poslednje faze bola kod diskus hernije, kada bolovi u leđima postaju nesnosni, kako danju, tako i noću, u našem centru možete rešiti taj problem. U fizioterapeutskom centru Fizionova, postoje Protokoli, kao i primena najsavremenije FSWT - Usmerene Terapije po kojima se radi lečenje kod određenih dijagnoza.
Za lečenje diskus hernije se primenjuje Protokol broj 4. Ovaj Protokol sadrži dosta terapijskih procedura. Procićemo kroz njegov proces:
Prva i jako bitna terapija je manipulacija i nakon nje dekompresija same kičme koja se radi na Chattanooga Triton DTS trakcionom stolu.
Sledeća terapija koja se primenjuje jeste tretman RSQ1 aparatom. Nakon toga radimo kinezi terapiju, uz RSQ1 tretman, koji pomoću visokofrekventne struje povećava broj motornih jedinica i smanjuje upalni proces, tako da 21 minut tog tretmana, menja sat i po vremena vežbanja.Sledeća terapijska procedura je kombinovana terapija, koja predstavlja u isto vreme primenjivanje elektroterapije i ultrazvuka. Uz ovakvu kombinaciju struje i ultrazvuka, sa jednim gelom, dobijamo takozvanu sonoforezu.
Posle toga ide tretman Irradia hladnim laserom, gde tačno delujemo na mesto bola i na smanjenje upalnih procesa kako na korenu nerva, tako i na samom mestu oštećenja.
I kao poslednja terapijska procedura koja je neizostavna za ovaj problem jeste Salus Talent – visokofrekventni magnet. Njegovom penetracijom zraka preko 10cm uspevamo da repariramo oštećenje diskusa, delujemo na upalne procese i pospešujemo stvaranje kolagena.
Kod težih oblika diskus hernije, koje su praćene izrazitim radikulopatijama, nakon 4. ili 5. terapije, uključuje se i hipobarična terapija.
Nazovite nas i naši operateri će Vam zakazati prvi slobodan termin koji Vam odgovara
Za erektilnu disfunkciju i probleme sa potencijom pozvati broj: 011/21-00-588